گنبد و گلدسته _ سپاه نبی اکرم کرمانشاه

قیمت گلدسته طلایی

گنبد و گلدسته _ سپاه نبی اکرم کرمانشاه

 

 

گنبد :

هنر معماری ایرانی

معماری ایرانی در همه دوران از تأثیر گذارترین هنرهای سرزمینمان بوده است که در تمام این دوران هنر اسلامی خاک ایران را به سرزمین هنر تبدیل کرده است.

معماران ایران چه پیش از اسلام با تکنیک بالای خود و چه پس از اسلام با مفاهیم خاص زمین و آسمان را به هم گره زده اند. بناها و عناصر معماری متعددی در این جاودانگی ازلی و ماندگی ابدی دخیل بوده اند ، که یکی از این عناصری که در دوره پیش و پس از اسلام نقش چشمگیری داشته اند ، (گنبد) است.

گنبد استیل طلایی | گلدسته طلایی| ساخت گنبد طلایی | گنبد و گلدسته _ سپاه نبی اکرم کرمانشاه

سابقه تاریخی گنبد در ایران

پوشش گنبد در ایران پییشنه ای دیرینه دارد. کمبود چوب های استوار و کشیده که در حقیقت عنصر اصـلی پوشش تخت است، سبب شده است که پوشش سغ sagh و گنبد روایی پیدا کند و بخصوص در دهانه های وسیع ترجای پوشش تحت را بگیرد . قدیمی ترین شکل های منحنی در پوشش زیرین چغازنبیل متعلق به هزاره دوم دیده شده است.

تعریف هندسی گنبد

در تعریف هندسی ، گنبد مکان هندسی نقاطی است که از دوران چِفدی مشخص حول یک محور قائم به وجود می آید . اما در زبان معماری : گنبد پوششی است که بر روی زمینه ای گرد برپا شود .

گنبد از سه قسمت تشکیل شده است :

۱ـ گنبد خانه یعنی زمینه گنبد
۲ـ بَشن = هیکل یعنی قسمتی که روی زمینه ته رنگ به صورت مکعب بالا می آید و یک یا دو طرف آن باز است ( در گنبدهای قبل از اسلام هر چهار طرف به دهانه های باز منتهی می شد . )
۳ـ چپیره = جمع شده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *